MontBlanc
0
No products in the cart.

Rodzaje kawy

Espresso

Czarna, aromatyczna kawa przyrządzona w specjalnym ekspresie ciśnieniowym. Czas ekstrakcji jest bardzo krótki, dzięki czemu zwartość kofeiny jest niewielka. Kawę tę podaję się w maleńkich filiżankach. Oprócz samodzielnego napoju, stanowi bazę dla bardzo wielu napojów kawowych jak: cappuccino, latte macchiato, caffè macchiato. Rodzaje ekspresso: Espresso klasyczne, Espresso Con Panna (z odrobiną bitej śmietany), Espresso Macchiato (z niewielką ilością spienionego mleka.), Espresso Lungo (przedłużone dodatkową, niewielką ilością gorącej wody), Espresso Romano (z plasterkiem cytryny lub ze skórką cytryny), Espresso Ristretto (o zmniejszonej objętości), Espresso Corretto (z dodatkiem grappy, alternatywnie rakii, amaretto lub brandy), Espresso Doppio (podwójna porcja)

Cappuccino

Napój na bazie espresso podawany w filiżankach o pojemności od 150 do 180 ml. Grubość piany powinna wahać się od 0,5 cm do nawet 1,5 cm a na powierzchni niezbędna jest brązowa obwódka oraz biały środek ze spienionego mleka.

Kawa po irlandzku

Espresso z dodatkiem whisky, brązowego cukru i bitej śmietany. Napój po raz pierwszy przygotował Joseph Sheridan, który podawał go dla rozgrzania podróżnym. Największą sztuką jest niedopuszczenie do zmieszania się warstw. Pojawiły się również inne wariacje kawy po irlandzku. I tak mamy: French coffee - z brandy lub koniakiem, Scottish coffee - ze szkocką whisky, Spanish coffee - z sherry, strong>Russian coffee - z wódką, Jamaican coffee - z ciemnym rumem lub Tia Maria.

Mokka

To jeden z wariantów kawy latte. W jej skład wchodzi: espresso, gorące mleko oraz czekolada. Odmiennie niż latte czy cappuccino, kawa mokka nie zawiera piany. W zamian dodaje się bitą śmietanę i posypuje ją cynamonem lub kakao. W innej wariacji tej kawy zamiast ciemnej lub mlecznej czekolady dodaje się białą, lub używa zarówno ciemną jak i białą czekoladę - taką kawę nazywamy „zebrą”.

Café au lait

Kawa z mlekiem. Kawę tę przyrządzamy dolewając do espresso gorącego/zimnego mleka lub najlepiej zagotowanego na parze. Można dodać niewielką ilość cykorii.

Caffe corretto

Kawa espresso z dodatkiem likieru, alternatywnie z brązowym cukrem i innym alkoholem.

Latte macchiato

Kawa składająca się z trzech warstw: mleka, kawy espresso i piany. Powstaje przez powolne dolanie kawy espresso do gorącego mleka, pokrytego warstwą mlecznej piany. Kawę tę podaję się w przezroczystej szklance z grubymi ściankami. Pita za pomocą długiej łyżki bądź słomki.

Frappe

Mocna kawa zmiksowana z lodami i mlekiem. Wymyślona przez przypadek w Grecji, poprzez przelewanie pomiędzy szklankami kawy rozpuszczonej w zimnej wodzie.